Mnogi baštovani sa nestrpljenjem čekaju trenutak kada će izvaditi luk iz bašte. Međutim, često se dogodi da glavice ostanu sitne, iako su biljke tokom proljeća izgledale zdravo i snažno.
U velikom broju slučajeva razlog nije u sjemenu niti u sorti, već u načinu njege tokom sezone.
Jedna od najčešćih grešaka jeste prečesto zalivanje pred samo sazrijevanje luka. Dok je biljka u fazi intenzivnog rasta, potrebna joj je umjerena količina vlage. Međutim, kada glavice počnu da se formiraju i približava se vrijeme vađenja, mnogi iskusni baštovani postepeno smanjuju zalivanje.
Na taj način biljka svoju energiju usmjerava na sazrijevanje glavice, umjesto na razvoj novog lišća.
Još jedna greška je ostavljanje korova oko luka. Korov oduzima vlagu, hranljive materije i prostor, zbog čega luk sporije napreduje. Zato je redovno okopavanje i uklanjanje korova jedna od najvažnijih mjera tokom cijele sezone.
Iskusni baštovani takođe povremeno pažljivo rastresaju površinski sloj zemlje između redova. Tako se poboljšava provjetravanje zemljišta i voda lakše dolazi do korijena.
Važno je i da luk ne bude posađen pregusto. Kada biljke imaju dovoljno prostora, svaka glavica ima bolje uslove da se pravilno razvije.
Ako primijetite da je lišće počelo prirodno da žuti i poleže, to je često znak da se približava vrijeme za vađenje. Nemojte žuriti, ali nemojte ni predugo ostavljati luk u zemlji nakon što potpuno sazri.
Nakon vađenja, glavice je najbolje ostaviti nekoliko dana na suvom i prozračnom mjestu kako bi se dobro osušile prije skladištenja.
Najljepši luk ne dobija se slučajno. On je rezultat redovne njege, pravilnog zalivanja i nekoliko jednostavnih navika koje mnogi stari baštovani primjenjuju godinama.
Upravo te male stvari često odlučuju da li će glavice biti sitne ili krupne kada dođe vrijeme berbe.
Da li i vi uzgajate luk u svojoj bašti ili tek planirate da ga posadite?




